Hamit Topaloğlu Turizm Danışmanlığı Alanında Hizmet Verecek

Hamit Topaloğlu Turizm Danışmanlığı Alanında Hizmet Verecek

Hamit Topaloğlu, turizm danışmalığı alanında hizmet verecek

Deneyimli turizmci Hamit Topaloğu, 30 yılı aşkın süredir sürdürdüğü turizm otelcilik tecrübesini, turizm yatırım ve işletme danışmanlığı alanında HMT Turizm ve Otel Danışmanlık şirketi ile sürdürme kararı aldı.

Türkiye’de turizm sektöründeki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak HMT Turizm ve Otel Danışmanlık şirketini kurduklarını söyleyen Hamit Topaloğlu, yeni otel yatırımlarına ve işletmedeki tesislere dönük hizmet sunacaklarını belirtti. Topaloğlu; “30 yıllık kariyerimi 17 yıl Hilton Worldwide, 3 yıl Sheraton, 6 yıl Rixos ve Dedeman Otellerinde genel müdür olarak geçirdim. HMT Turizm Danışmanlığı olarak, edinmiş olduğum tecrübelerimi; butik otellerden lüks otellere kadar her alanda yatırım kararı veren yatırımcılara, marka değişimi planlayan otellere, karlılığını artırmak isteyen otellere, otel satmak veya almak isteyen yatırımcılara, otellere gizli misafir hizmeti, zincir markalardan bağımsız, kendi markasını oluşturmak isteyen ve işletilen otellere destek amaçlı sunacağız” dedi.

“Danışmanlık için sektörel birikim şart”
Bu kararı, Türkiye’deki otel sayısının artması, karlılığın giderek düşmesi, yatırımcıların çoğunun otelcilik tecrübesinin olmaması ve asıl işlerinin başka sektörler olması nedeniyle aldıklarını ifade eden Topaloğlu sözlerine şunları ekledi; “Turizm danışmanlığı birçok ülkede, otel sahibi ile işletmeci arasında “üçüncü bir göz” olarak mükemmel bir şekilde işlemektedir. Danışmanlık için sektörel birikim şart. Otel yatırımı ve operasyonu ciddi tecrübe gerektirir. Yapılacak olan büyük yatırımlar göz önüne alındığında, tecrübeli, işinin ehli danışmanlarla çalışmak şart. Büyük yatırım için büyük risk almaya gerek yok. Yanlış yatırımın geri dönüşü yoktur ve herkese zarar verir. Otel yatırımları hız kesmiştir, bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. “Doğru zamanda, doğru yere yapılacak olan doğru otel her zaman kazandırır. Unutmamak gerekir ki bir otel yatırımı minimum 4-5 yıllık bir süreç gerektirir ve otel yatırımı 30-40 yıllık süreçleri kapsar. Bugüne bakarak karar vermek doğru değil. Daha detaylı analizler yapılması gerektirir. Türkiye’de bulunan dünya otel zincirleri, kiralama ( Lease Agreement), yönetim sözleşmesi (Management Agreement) ve isim hakkı sözleşmesi (franchise sözleşmesi) şeklinde yürütülmektedir. Amacımız sözleşmesi ne olursa olsun, otel sahiplerinin işletmelerinin verimli yönetilip yönetilmediğini tespit etmek ve kaynaklarının maksimum seviyede kullanıldığından emin olmak ve karlılığı maksimuma çıkararak, yatırımın daha hızlı geri dönüşünü sağlamak. Maalesef otellerimiz beklenen karlılığı elde edememektedir. Bunun en büyük sebebi yatırımların doğru zamanda, doğru yere, doğru otel olarak yapılamamasından kaynaklanmaktadır.”

“En iyi işletilen otellerde dahi karlılığı minimum yüzde 10 arttırma garantisi veriyoruz”
Son yıllarda yaşanan büyük krizlere rağmen, bazı otellerin yüzde 50 karlılık sağladığını, bazılarının ise büyük zarar ettiğini belirten Hamit Topaloğlu; “Biz zararda olan otelleri ciddi karlara çıkaracağımıza inanıyoruz. Otel karlılığının finansal durum raporu ile başlayıp, finansal durum raporu ile tamamlanacağına inanıyoruz. İyi kurgulanmış bir finans sistemi ve ekibiyle detaylara inilerek mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Otellerin “gizli kalmış yönlerini” açığa çıkararak karlılığı maksimuma çıkaracağız. En büyük potansiyel en küçük detaylarda gizlidir. En iyi işletilen otellerde dahi karlılığı minimum yüzde 10 arttırma garantisi veriyoruz. Bu karlılığın sürdürülebilmesi için günlük, haftalık, aylık ve yıllık süreçlerde otel yönetimi ile yakın çalışarak yatırımcıyı da sürekli bilgilendirerek sağlıyoruz. Bunları yaparken misafir memnuniyetini ön planda tutarak, yapılacak olan tasarruf yönetiminin misafir tarafından hissedilmeden yapıldığından emin oluyoruz. Otellerde maliyet artışlar, enflasyon artışının üzerinde seyretmektedir, bu nedenle maliyetlerin kontrollü bir şekilde yönetildiğinden emin oluyoruz. Maliyet dediğimizde, personel maliyeti, enerji maliyeti gibi büyük kalemler gelir aklımıza, fakat gerçek maliyet çok daha fazla detayda gizlidir. Analizlerin tecrübeli profesyoneller tarafından yapılmalı ve gerekli tavsiyeleri alınmalıdır. Otel 24 saat işleyen bir sistem olarak, 24 saat gelir getirdiği gibi, 24 saat gider mevcuttur ve sistemli bir şekilde incelenerek sürekli takip edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Hamit Topaloğlu’ndan otel yatırımcısına altın tavsiyeler;
*Otelin lokasyonu çok önemli, şehir ve bölgenin yanında cadde, sokak bile çok önemli. İyi incelendiğinden ve SWOT analizlerinin yapıldığından emin olun.
*Otel markası çok önemlidir, doğru markaya karar verirken duygusal olmayın, egoyu bir kenara bırakın ve doğru yapılmış, abartılmamış fizibilite raporlarını iyi inceleyin.
*Marka sözleşmesinin bir hukuki sözleşmeden çok, otel işletim sözleşmesi olduğunu bilin. Sözleşme aşamasında, hukuk müşavirlerinin yanı sıra otel işletmeciliği konusunda çok ciddi tecrübeye sahip kişilerle de çalışın.
*Sözleşmelerinizde sabit maliyetler ve marka standartlarının getireceği, işletme maliyetlerini iyi inceleyin. Oteli işletirken para kazanacaksınız, unutmayın.
*Ödeyeceğiniz management-fee veya franchise-fee’lerin yanında, sağlanacak olan know-how’ı göz önünde bulundurun.
*Çok iyi ve otelcilik konusunda ciddi tecrübeye sahip otel danışmanları ile çalışın. Doğru yönlendirildiğinizden emin olun. Türkiye, yanlış yere, yanlış yapılmış, yanlış otellerle dolmuş durumda. Yatırımcı, yatırımın geri dönüşünü alamamakta.
*Otelin doğru yere yapılmış olması yeterli değildir. Profesyoneller tarafında, otelin tecrübeli danışmanlarla desteklenerek işletildiğinden emin olun. Yatırımınızın en kısa zamanda geri dönmesini istiyorsanız, bu tavsiyeleri uygulamalısınız.

Hamit Topaloğlu kimdir?
Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO mezunu olan Hamit Topaloğlu, Hilton Üniversitesi, Cornell Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesinde, finans, iş geliştirme, yönetim, satış ve fiyatlandırma alanında eğitimi aldı. Hilton İzmir’in açılışıyla birlikte otelcilik hayatına başlayan ve 1 yıl içerisinde 4 terfi alarak restoran müdürlüğüne getirilen Topaloğlu, yiyecek-içecek müdür yardımcılığı görevinden sonra Türkiye’deki Hilton’larda ilk Türk yiyecek-içecek müdürü oldu. Adana HiltonSa’nın açılışında yiyecek-içecek müdürü olarak görev alan Hamit Topaloğlu, ilk genel müdürlüğünü Sheraton Çeşme’de yaptı. Hilton Kayseri’ye genel müdür olarak transfer olan, daha sonra Rixos Grand Ankara’da genel müdür ve yine Rixos Quba Azerbaijan’ın açılışında genel müdürlük yapan Topaloğlu, Dedeman İstanbul ve Dedeman Levent’te cluster genel müdürü olarak yer aldı. Topaloğlu, son olarak Akrones Termal SPA ve Convention Center Afyon’un genel müdürlüğünü yapmıştı.

 Haber için linke tıklayın

Copyright © 2017 | Hmt Hotel