Şehir Otellerinde "İş Konsepti"

Şehir Otellerinde "İş Konsepti"


"İş" Konseptli Şehir Otelleri


HMT Otel Yatırım ve İşletme Danışmanlığı olarak Otelcilik sektörünü incelediğimizde her otelin farklı konseptle yapıldığını ve farklı pazarları hedeflediğini görüyoruz. Resort oteller, sahil, kayak, termal, otellerini kapsarken, şehir otelleri daha çok iş sebebi ile seyahat eden konukları ağırlamaktadır. Bu nedenle özellikle şehir otelleri, iş oteli olarak konumlandırılmaktadır. Otellerin bulunduğu şehirlere ve otelin konumuna göre konukların iş amacıyla seyahat eden kısmı ciddi sayılara ulaşmaktadır, her şehir otelinde iş amacıyla konaklayan konukların payı %50 lere ulaşmaktadır.


İş seyahatlerinde toplantı grupları ile bireysel konaklamaları karşılaştırdığımızda hemen hemen yarıya yarıya bir pay oluştuğunu görüyoruz. Şirketlerin büyümesi, markaların artık ulusal ve internasyonal olmaları, eğitim ve bayi toplantılarını arttırmaktadır. Buda iş amacıyla seyahat eden konukların sayısını arttırmaktadır. Şirket temsilcilerinin seyahatlerinde bireysel iş amaçlı seyahatleri arttırmaktadır.


İş amaçlı seyahat eden yabancı grupların konaklama sayılarında ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Son 3-4 yıl içerisinde yaşanan olumsuzluklar İstanbul'da ciddi iptallere sebep olmuştur. O nedenle yabancı bireysel konaklama oranı yüksek görülmektedir. Fakat 2018 deki olumlu gelişmelere baktığımız zaman, 2019 yılı iş amaçlı yabancı grup konaklamarında ciddi artışlar bekliyoruz. İş amaçlı yabancı grupların oranın yükseleceğini ön görüyoruz.


İş amacıyla seyahat eden konuklar otelin 24 saat full servis vermesini bekler. Bu nedenle mükemmel bir "üç öğün restaurant", 24 saat zengin menüsü olan oda servisi, odalarda sunulan çay-kahve hizmetleri çok önemlidir. 24 saat açık bir fitness salonu artık bir lüks değil ihtiyaçtır. En önemlisi hızlı, kesintisiz ve limitsiz internet sunumudur. Bilgisayar, tablet ve hatta cep telefonlarının rahatlıkla her markaya uyumlu şekilde kullanılabilmesi çok önemlidir. Otel sistemleri hepsi ile uyumlu çalışabilmelidir. İnternetten her cihazın print verebilmesi artık bir ihtiyaçtır. 


İş otellerini önceki yıllarla karşılaştırdığımızda ciddi değişimler görüyoruz. Çok değiş 15 yıl önce odalarda, DVD player, cd olarak sunulan film ve müzikler, MP3 çalar sistemler veya usb bağlantılı tv ve benzeri cihazlar lüks iken, şimdi hızlı internet ve her telefona uyumlu tv ler bir çok ihtiyacı karşılamaktadır. Önümüzdeki yıllarda çok daha değişeceğine inanıyoruz. Bu nedenle yapılacak olan yeni otel yatırımlarında çok daha planlı hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Dijitalleşen Dünyada yanlış yapılacak olan yatırımın maliyeti çok daha yüksek olacaktır.


İş amacıyla seyahat eden grup ve bireysel konuklar öznceleri yiyecek ve içecek yanında, tepegöz ve benzeri cihazlar, telsiz mikrofon gibi ihtiyaçları olurdu. Şimdi en önemlisi otelin tüm alanlarında rahat kulanılabilir hızlı internet ilk taleleri. Otelde bulunan sistemlerin tv ve benzeri led ekranların getirilecek olan bilgisayar ve benzeri ürünlerle uyumlu olması önemsenmektedir. Kablo ve uzaktan kullanım konuları en önemli noktaları oluşturmaktadır. Çalışma saatlerinin esnek olması, home office ve benzeri çalışma şekillerinin gelişmesiyle otellerden beklenen 24 saat ev lüksünde çalışma ortamı sağlanmasıdır.   


haber "Turizm Yatırım Dergisi" Ağustos sayısı

Copyright © 2017 | Hmt Hotel