Türkiye Franchise Otel Çöplüğünemi Dönüyor?

Türkiye Franchise Otel Çöplüğünemi Dönüyor?

Türkiye Franchise Otel Çöplüğünemi Dönüyor?

Otel yatırımcıları otellerini birkaç türlü işletmektedirler;

 • Kendileri (bağımsız bir marka olarak)
 • Franchise, isim hakkı alarak
 • Management, işletmeyi bir zincire vererek 
 • Kiralayarak ve benzeri şekillerde

Türk yatırımcıları son yıllarda yapılan otel yatırımlarında franchise yöntemini benimsemiş durumdadırlar. Şu an Türkiyede bulunan şehirlerin %70 inde bir International Otel zinciri bulunmaktadır.  !6 International Otel zinciri, 200 üzerinde otel işletmektedir. Bunların %85'i franchise olarak işletilmektedir, %15'i ise markalar tarafından, lease veya management sözleşmesi ile işletilmektedir.

Türkiyenin International Zincirlerle tanışması, Hilton Otellerinin 1955 yılında Istanbul'a gelmesi ile başladı. Hilton'u, Club Med 1966, Accor 1970, Inter Continental 1971, Starwood 1975, takip etmiştir.

International Otel Zincirleri ilerleyen yıllarda stratejik olarak franhise ile büyüme stratejisini seçmişlerdir. Bu strateji Türk yatırımcıları tarafından çok beğenilmiş. Türk otel yatırımcıları, tesislerini kendileri yönetmek istiyor. Müdahale edebilmek istiyor. Fakat "management" sözleşmelerde bu mümkün değil.

Peki Otelcilik yatırımları son yıllarda neden arttı? Neden her sektörden yatırımcı, bir şekilde otel yatırım ve işletme işine girdi?

Bugün Dünyada en hızlı büyüyen ve gelişen, en büyük sektör turizmdir. Bu nedenle buna bağlı olarak otelcilik, Dünya devi zincirlerin stratejileri ile parlayan bir yıldız oldu. Ekonomik krizlere rağmen, terör ve benzeri olumsuzluklara rağmen, turizm 1-2 yıl sorun yaşasada 10 yıllar gibi orta vaadede hep yükselen trendini korudu. Bu nedenlerle, her dönemde otel yatırımları, bazen hız kessede devam etmiştir. ve devam edecektir.

Neden francise? Neden bağımsız işletilecek olan kendi markanız değil?

Her yatırımcı kendi markasını oluşturup pazarlama ve işletebilir. Fakat yatırımcı yeterince otel işletme tecrübesine sahip değilse bu çok kolay olmayacaktır. Bu kadar çok otelin açıldığı, her gün yeni rakiplerin geldiği bir pazarda güçlü olmanın, başarılı olmanın ve Dünya pazarlarına girmenin yolu "franchise"  bir marka ile anlaşmaktır.

 • Sektöre hızlı bir giriş, pazarlama gücü ve marka bilinirliği
 • Rekabet gücünün artması
 • Global şirketlerden satış ve satın alma avantajları ve bağımsız otellere göre daha düşük maliyetlerle yönetebilme gücü
 • Know-how ve eğitim desteği
 • Operasyonel standartlar ve işletme prosedürleri
 • Muhasebe alt yapısı
 • Müşteri bağlılığı olarak bilinen, "loyalty" programlarının bir parçası olma


Türkiye franchise otel çöplüğünemi dönüyor?

Bunlar göz önünde bulundurulduğunda "francise" otel işletim sistemi. Türk Otel Yatırımcıları için en doğru karar olarak görünüyor. Franchise otellerin bulunduğu şehirleri artık Dünya çapında pazarlanmaktadır ve her alanda pazarlaması yapılmaktadır.

Türkiye Franchise Oteller çöplüğüne dönmek yerine, her şehre bir franchise otel ile Türkiyenin tüm şehirlerinin tanıtımı ve pazarlaması yapılmaktadır. Özellikle alternatif turizm olarak gördüğümüz Anadolu Şehirleri, International zincir otellerle ile birlikte pazarlaması daha kolay yapılmaktadır. Otelcilik hakkında yeterince bilgi ve tecrübesi olmayan otel yatırımcıları, franchise otel işletmeciliği sayesinde her türlü bilgi ile donatılarak otellerini işletmektedirler.

Haber Linklerine Tıklayabilirsiniz

Turizm Yatırım Dergisi Haber 

Turizm Aktuel Haber

Turizm Güncel Haber

Haber Turizm Haber

Turizm Gazetesi Haber

Copyright © 2017 | Hmt Hotel