Yeni Otel Yatırımları Aşamasında Yatırımcı - Tedarikçi İlişkileri

Yeni Otel Yatırımları Aşamasında Yatırımcı - Tedarikçi İlişkileri

Yeni Otel Yatırım Aşamasında Yatırımcı-Tedarikçi İlişkileri

HMT Hotel, Turizm Yatırım ve İşletme Danışmanlığı

Hamit Topaloğlu

Başkan & Danışman

HMT Turizm Yatırım ve İşletme Danışmanlığı olaraki Otel Yatırımcılarına, Dünya Zincir Otellerinde edinmiş olduğumuz 30 yılın üzerinde tecrübemizle destek veriyoruz. 


Otel yerinin tespiti, yatırımın planlama aşamasından başlayarak;

  • Fizibilite çalışmaları
  • Konsept geliştirme çalışmaları
  • Otel marka kararı ve sözleşme sürecinin yönetilmesi
  • Operasyonel verimliliğin maksimum olması önceliği ile proje danışmanlığı
  • Otel İşletmeciliği; Otelin bütün potansiyelini açığa çıkararak, maksimum karlılığın sağlanması
  • Mal sahibi temsilciliği
  • Bağımsız marka otellere, açılış, standartların oluşturulması ve uluslararası standartlara uygun işletilmesi, konularında destek veriyoruz.

İşletilmekte olan otellere işletme danışmanlığı veriyor, birlikte veya yatırımcı adına oteli biz işletiyoruz. Hilton Worldwide, Sheraton ( Marriott Hotels ), Rixos Hotels, Dedeman Hotels zincirlerinde edinmiş olduğumuz 30 yılın üzerindeki uluslararası otel zincir tecrübemizi, otel yatırımcılarına sunuyoruz. 

Öncelikle işletilecek olan Otel Markasına karar verilmiş olması gerekmektedir. Uluslararası Otel Zincir Markalarının her birisinin oluşturmuş olduğu standartlar vardır. Bu şartnamelere uygun ürünleri araştırırız. Bu şartnamelere uygun olmayan ürünler zaten kabul görmeyecektir. 

Şartnamelere uygun olan ürünleri tedarik eden firmalarla iletişime geçer ve alternatifler üzerinde çalışırız. Tedarik eden tüm firmalardan alınacak tekliflerle ilerleriz. 

Bundan sonraki süreçlerde, tedarikçinin daha önceki referansları, ilgili Otel markası ile daha önce çalışıp çalışmadığı, Uluslararası zincir otellerle çalışıp çalışmadığı, seçimde belirleyici olacaktır. 

Bu süreçlerden sonra, Fiyat, Ödeme şekli, garanti süresi, satın alma sonrası sunulan destek son kararı vermede etkili olacaktır

 

Sağlanan garanti sürelerinin yanında, ürünlerin planlanan zamanda teslim edilmesi, zamanında montaj ve benzeri hizmetlerin verilmesi çok önemlidir. Bu konularda esnek olmalı ve otel açılışını geciktirmeye sebebiyet vermemelidir. Kullanım eğitimlerinin zamanlaması ve esnekliği çok önemlidir. Arıza ve benzeri ihtiyaç anında hızlı destek ve bunun 7/24 sağlanıyor olması. 

Maalesef, açılışını yapmış olduğumuz otellerden birisinde Fitness Ekipmanlarının zamanında kurulamaması Otelin eksik açılmasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca bir Muhasebe software programı 7/24 destek sağlayamadığı için ciddi sorunlar yaşanmıştır. 

 

Her iki türlü iletişim sağlanıyor. Örneğin bir Otel projesi, planlama aşamasından itibaren tedarikçiler tarafından takip ediliyor. Biz Otel danışmanlığına başladığımız ve açılış için çalışmalara başladığımız anda tedarikçiler bize ulaşarak iletişime geçiyorlar

Veya biz Açılacak olan otelin Danışmanlığına başladığımız anda, kendi planımız doğrultusunda, öncelik sırasına göre tedarikçilerle iletişime geçerek ihtiyaçlarımızı paylaşıyor, tekliflerini istiyoruz

 

 

Öncelikle belirtmek isterimki Otel yatırımlarına bu şekilde karar verilmemelidir. Otel yatırım planlama aşamasından, işletilme aşamasına kadar 6-10 yıl arası bir zaman gerektirir. Yeni otel planlaması 40-50 yıllık projeksiyonlarla hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan Fizibilitelerde buna dikkat edilmeli ve buna göre karar verilmelidir. Turizm iyi veya kötü geçtiği bir yıl yatırıma karar verme veya durdurma açısından doğru bir veri değildir.

Yatırımların düşüşü ve yükselişi, yatırımcıyı ve tedarikçiyi ciddi şekilde etkilemektedir. Planlamalar uzun zaman gerektirdiğinden, planlanan işlerin, yapılan masrafların, bir anda durdurulan bir proje sebebi ile çok ciddi olumsuz etkisi olacaktır. Aynı şey yatırımların hızlandığı dönemlerde geçerli olacaktır. Ani bir talep artışına, tedarikçiler aynı hızda üretim yapamayacaktır ve planlanan zamanlarda sorun yaşanacaktır. Her iki şekilde maliyetlere yansıması maalesef negatif olacaktır

 

Herşey çok detaylı sözleşmelerle anlaşılmış olabilir. En ince ayrıntısına kadar planlama yapılabilir. Fakat işin gerçekleşmesi süreci içerisinde değişen koşullara ayak uydurulamadığı zaman ciddi sorunlar çıkmaktadır. Sonuçta ciddi bir otel açılış süreci ve inşaat süreci devam ediyor, zaman zaman planlarda değişiklikler yapılabilir, bu durumlarda tedarikçilerin “esnaf mantığı” ile ayak uydurmasını bekleriz. Bahsi geçen konu, maaliyeti etkileyen şeyler değil. Özellikle üretim aşamasında meydana gelen değişiklik talepleri veya montaj aşamasındaki zamanlama esnekliği gibi.

 

Son olarak, Afyonkarahisar’da, 380 oda ve 16.000 Metrekare ile Türkiye’nin en büyük SPA alanını barındıran Oteli açtık ve yatırımcısına teslim ettik. 

İstanbul, Kumkapı & Sultanahmet bölgesinde, 1890 Suites Butik Otel ve 250 oturma kapasiteli Restaurant açılışını gerçekleştirdik ve işletilmektedir.

Daha öncesinde, 1000 dönüm arazi üzerinde kurulu, Rixos Quba Azerbaijan Oteli’nin açılışını, kaba inşaattan başlayarak yaptık ve yatırımcısına teslim ettik. 2012 oda, 26 lüks villa, temalı park, 4 restaurant, 7 bar ve Gece Kulübü

Şu an itibarı ile Ommer Hotel Kayseri, Almer Hotel Ankara Otellerinin yanı sıra Konya 1 ve İzmir’de bulunan 1 Otellerin işletmeciliğini yapıyoruz    

Çeşme Alaçatı’da bulunan 1 butik Otel ve Lüks restaurant’ın açılış danışmanlığını yapıyoruz. Yatırımcısı ile planlamasını yaptığımız ve açılışlarının 2018, 2019, 2020 yıllarında gerçekleştireceğimiz Karaman, Ankara, İzmir, İstanbul’da projelerimiz üzerinde çalışıyoruz. Marka görüşmelerimiz devam ettiği için maalesef Otel ismi belirtme şansımız olmamaktadır.

Copyright © 2017 | Hmt Hotel